Co je to blogování? A jak si založit blog?

Čím dál oblíbenější prezentace článků, postřehů či zážitků na vlastní webové stránce a propojení se čtenáři nebo dalšími blogery – tomu se říká blogování. Pojďme se společně podívat, jak blogování vzniklo a jak a kde si založit případně založit vlastní blog.

Historie

Úplně první blog (vlastně jen osobní webovou stránku) založil jeden americký student již v roce 1994, samotný název ale ještě neexistoval. S tím přišel v roce 1997 John Barger (nazval jej weblog, tedy něco jako webový zápisník) a krátce nato se ujala zkrácená verze blog.

Blogosféra, tedy prostor virtuálních blogů, od té doby rapidně narůstá. A to jak o blogy ryze soukromé, tak blogy firemní a komerční.

Kde si založit blog a jak se stát se blogerem

Pokud tedy máte potřebu se s ostatními lidmi podělit o své vlastní zážitky, fotografie, texty, prostě druhým něco sdělit, můžete si založit vlastní blog na jednom z mnoha serverů, které tuto službu nabízejí.

Zde jsou dva příklady českého blogového serveru a anglického blogového serveru:

Blog.cz – blog v češtině, který vyžaduje registraci. Velmi jednoduchá správa a ovládání.

Blogger – součást Googlu, podporuje sdílení do sociálních sítí.

Mikroblogování

V posledních letech na popularitě získávají i tzv. mikroblogy, které jsou limitované délkou sdíleného textu (cca 160 znaků, neboli délka jedné SMS).

Nejznámějším světovým mikroblogovacím serverem a sociální sítí je Twitter. Můžete zde prostřednictvím počítače nebo mobilního telefonu zasílat krátké zprávy (známé jako tweety) a naopak číst zprávy druhých. Uživatelé tyto tweety dostávají přes stránku Twitteru pomocí krátkých SMS nebo externích aplikací.

Založit si svůj účet můžete zde.

Pokud vás tento krátký úvod do světa blogování zaujal, a máte chuť se stát jeho součástí, není nic jednoduššího, než si vlastní blog na některém serveru založit a pustit se do psaní, nebo třeba sdílení fotografií s komentářem. A jestli se vám blog daří, to obvykle poznáte podle toho, jak moc vás druzí čtou.

Tip: Některé zpravodajské servery nabízí založení vlastního blogu přímo na svých stránkách. Takový blog si můžete založit například na Lidovkách.cz (BigBloger.cz), nebo třeba na IDnes.cz. Můžete se touto cestou stát tak trochu novinářem a nejlepší, nebo nejzajímavější blogy jsou pak viditelné i na hlavní stránce zpravodajských serverů.

Provozovatel:

M'am'aloca o.p.s.
info@mamaloca.cz
+420 774 650 198
Havelská 3, Štolmíř
282 01 Český Brod