Co je to internet a jak se k němu připojit?
Internet změnil naše životy zcela zásadním způsobem. Z pohodlí domova můžeme být spojeni s celým světem, vyhledávat informace a komunikovat. Jak ale internet vznikl? A jak se k němu připojit? Pojďme se na to podívat.
Historie internetu
Počátky internetu spadají do poloviny 60. Let, a tak jako mnoho technologických vynálezů je spojen s vojenstvím. Americká vláda tehdy hledala způsob, jak propojit armádní počítače rozmístěné po celém území USA. Ministerstvo obrany založilo organizaci Advanced Research Projects Agency (ARPA), která v roce 1969 vybudovala síť označovanou jako ARPANET. Vznikaly i další sítě v jiných zemích, ale žádná nedokázala mezi sebou tak dobře komunikovat jako ARPANET.
Na konci roku 1969 byly na tuto síť napojeny jen 4 počítače umístěné na amerických univerzitách. O dvacet let později už jich bylo 5 tisíc a poté se jejich počet obrovskou rychlostí zvětšoval až k dnešním stamilionům.
Hlavním důvodem, proč došlo k tam masivnímu rozšíření, bylo otevření internetu z původně vojenských a akademických kruhů komerčnímu sektoru. Dalším faktorem, který sehrál důležitou roli, byl rapidní růst trhu s osobními počítači v 80. letech a vynalez World Wide Webu Timem Bernersem-Leem na počátku let 90.
Jak internet funguje?
Internet je vlastně celosvětová síť počítačů, která funguje podobně jako poštovní systém. Tak jako pošta nám umožňuje mezi sebou posílat balíčky s informacemi, internet umožňuje počítačům mezi sebou posílat balíčky digitálních dat. Počítače jsou propojeny TCP/IP protokoly (Transmission Control Protocol/Internet Protocol). Když jste na internetu, máte svou vlastní IP adresu.
Když posíláte baliček poštou, může obsahovat různá data: dopisy, faktury, fotografie, atd. Datové pakety na internetu také mohou obsahovat různé typy dat pro různé aplikace: webové stránky, e-mailové stránky, fotografie, videa, atd.
Jak se k internetu připojit?
Existuje několik typů připojení k internetu. Rozdíl je v tom, jakým způsobem jsou přenášena data. Jedná se o drátová, bezdrátová a mobilní připojení. A pak v tom, jakou rychlostí jsou data přenášena. Je proto dobré, si předem zjistit, jakou rychlost internetové připojení bude mít a zda nám pro to, na co chceme internet využívat, bude stačit.
Drátová připojení (přes kabel) umožňují vysokou rychlost stahování a odesílání dat. Jde především o ADSL/VDSL (realizované přes telefonní kabely), internet přes kabelovou televizi (CATV) a optické nebo ethernetové přípojky. Průměrná rychlosti připojení přes ADSL/VDSL činí něco kolem 10 Mbit/s. Internet přes kabelovou televizi na druhou stranu nabízí rychlosti v řádu desítek megabitů za sekundu, maximálně v současnosti u nás až 120 Mbit/s. Nejrychlejší bývají optické přípojky, kde není výjimkou, že někteří operátoři nabízejí i symetrické přípojky s rychlostí 100 Mbit/s.
Bezdrátové připojení (označované jako WIFI) je u nás nejrozšířenější. Poskytovatelů WiFi připojení je v republice celá řada a nabízené rychlosti se pohybují v řádu jednotek megabitů za sekundu až řádově desítky megabitů za sekundu.
Mobilní internetové připojení se u nás teprve rozvíjí, neboť pokrytí vysokorychlostním internetem ještě není dostatečné. Mělo by tedy být zatím využíváno jen jako doplňkové připojení, zvláště pak pro chytré telefony.
Tip: Užitečné informace o připojení k internetu včetně nabídek poskytovatelů najdete na webových stránkách dsl.cz.
Internetová bezpečnost
Počítače připojené k internetu jsou vystaveny značným bezpečnostním hrozbám. Svůj počítač ale můžete do určité míry zabezpečit pomocí známých bezpečnostních nástrojů.
Při využívání nejtypičtějších programů, jako jsou e-email a webový prohlížeč, je dobré využít antivirové a antispywarové programy. Antivirové a antispywarové programy rozpoznají programy, které mohou být pro váš počítač škodlivé.
Nezapomínejte ale, že ani nejlepší antivirové a antispywarové programy nemohou zabránit všem škodlivým útokům. Dávejte proto pozor, které stránky prohlížíte a co si stahujete do počítače.
Tip: Některé antivirové programy je možné získat zadarmo. Jejich funkce ale budou omezeny, je proto dobré zvážit, zda si nepořídit kvalitní antivirový program za poplatek.