Jak si založit e-mailový účet?
E-mail neboli „electronic mail“ znamená česky elektronickou poštu. Ta umožňuje posílání a příjem zpráv komukoli na internetu. Následující článek vám ukáže, kde a jak si založit e-mailovou schránku a jak ji obsluhovat.
E-mailová adresa je složena ze dvou základních částí – před zavináčem (@) a za zavináčem. Znaky před zavináčem určují uživatele, znaky za zavináčem pak doménu (místo, kde je e-mail zřízen). Například: jan.novak@domena.cz
Kde si založit e-mail?
Přístup ke svému e-mailu si můžete zařídit prostřednictvím účtu poskytovatele vašeho internetového připojení. Může jít o jeden i více e-mailových účtů. Například když chcete mít jeden e-mail pro soukromé účely a druhý pro pracovní.
Nejrozšířenějšími e-mailovými účty ale jsou tzv. webové maily. K takovému účtu se můžete připojit kdekoliv, stačí vám jen internetové připojení a webový prohlížeč. Na příslušné webové stránce zadáte jméno účtu a heslo a hned můžete přijímat a posílat zprávy.
Nejpopulárnější a nejvyužívanější webové maily jsou v České republice: Centrum.cz, Gmail.com a Seznam.cz.
Na všech těchto serverech si můžete zadarmo vytvořit svůj e-mailový účet. Je to ale „vykoupeno“ přítomností reklamy.
Odesílání e-mailu, přikládání příloh
Jediné, co potřebujete, když někomu chcete poslat e-mailovou zprávu, je jeho adresa. Nejprve kliknete na ikonu „Poslat zprávu“ a do kolonky „Komu“ zadáte e-mailovou adresu příjemce.
E-mailová zpráva je „uvozena“ předmětem zprávy, tj. krátkým popisem, o co se ve zprávě jedná. Tento popis zadáte do kolonky „Předmět“. Vedle textu zprávy také můžete k vašemu e-mailu připojit přílohu. Například fotografii nebo textový soubor.
Přílohu jednoduše přiložíte poklepáním myší na „Přiložit přílohu“ či „Příloha“ a výběrem souboru, který chcete odeslat.
Nakonec už jen stačí kliknout na „Odeslat“. Obvykle se následně objeví potvrzení, že váš e-mail byl opravdu odeslán.
Jak je vidět, zařídit si e-mailovu schránku není nic složitého. Mějte ale na paměti, že heslo k vašemu e-mailovém účtu byste si měli pečlivě chránit, aby nedošlo ke zneužití vašeho e-mailu.
Tip: Posílání větších příloh přes e-mail může být problém, případně to může trvat dlouhou dobu. Existují ale programy, které umí velikost soubor „zmenšit. Jde například o programy WinZip či Rar. Další možností je využít některé z internetových úschoven. K nejvyužívanějším tuzemských online službám patří například Úschovna.cz, Letecká pošta.cz nebo Ulož.to.
Tip: Pro rychlejší práci e-mailové schránky obsahují adresář kontaktů – zde si zadáte e-mailové adresy, které chcete mít uložené. Následně pak stačí do kolonky „Komu“ jen zadat první písmena adresy a příslušná e-mailová adresa se sama objeví.