Co jsou to e-knihy?
Výroba a čtení knih se po staletí v podstatě nezměnily. Až v posledních letech, kdy se začínají sice pomalu, ale jistě prosazovat elektronické knihy (e-knihy) a zařízení na jejich čtení – elektronické čtečky. Pojďme se podívat, co to e-knihy jsou, a jak a zda vůbec má smysl si zařízení na čtení e-knih pořizovat.
Mnoho lidí si umí těžko představit, že by se vzdali klasických papírových knížek – ať už prostě proto, že držet v ruce klasickou knihu, moci si v ní listovat stránku po stránce, je radost sama o sobě, nebo třeba proto, že si mohou v knihách podtrhávat a ukládat si je do své knihovny. Přesto e-knihy mají co nabídnout. Když potřebujete okamžitě získat například cizojazyčnou literaturu, když nemáte čas chodit do knihovny nebo knihkupectví, e-knihy mohou být užitečným řešením – během pár okamžiků je máte k dispozici. Stejně tak v jedné „krabičce“ můžete mít stejné množství knih, jako máte v celé své „papírové“ knihovně a vyrazit s nimi na dovolenou či pracovní cestu.
Kde lze e-knihy číst?
Číst si e-knihy lze na speciálních čtečkách, které používají elektronický inkoust. Z takového „inkoustu“ nebolí oči tak, jako když se dlouho dívate na monitor počítače. Vedle cizích a nejrozšířenějších značek, které vyrábějí čtečky (Sony, Amazon) lze také dnes již zakoupit čtečky s ovládáním v českém jazyce. Srovnávací test s dalšími informacemi naleznete v tomto článku.
Kde si pořídit e-knihy?
Je důležité si uvědomit, že ne všechny e-knihy je možné číst na všech elektronických čtečkách. Vždy si před jejich nákupem ověřte, že jsou kompatibilní s vaší čtečkou.
Jakmile si založíte svůj účet, nakupování a stahování e-knih je už snadná záležitost. Stačí kliknout na vybranou knihu, která se stáhne a nainstaluje do vaší čtečky – je-li připojena k internetu, nebo pomocí USB kabelu a vašeho počítače.
Tip: I vy si můžete vytvořit vlastní e-knihu. Stačí si do počítače stáhnout jeden z programů, který ji vytvoří. Nabídku programů ke stažení zdarma naleznete zde.
Nabídka e-knih v anglickém jazyce je nepřeberná. Ale i v češtině je možné získat stále větší množství e-knih. Zde je nabídka některých portálů, kde si můžete stáhnout dostupné e-knihy zadarmo: Městská knihovna v Praze, eČetba, Project Gutenberg.
Internetová knihkupectví, která nabízejí e-knihy v češtině, jsou například tato: eReading, Kosmas, Palmknihy, ebookstore, Databook, Wknihy.
Vedle knih je možné ve čtečce číst a prohlížet i časopisy a noviny. Jejich stažení a čtení je ale vesměs vždy zpoplatněné.
Ještě jste se nerozhodli, zda si elektronickou čtečku pořídit? Zkuste si ji zadarmo půjčit a nejprve vyzkoušet: například v Městské knihovně v Praze či v Moravské zemské knihovně v Brně. Seznam všech knihoven, které umožňují zapůjčení elektronických čteček najdete zde.
Tip: Zkuste zadat ve webovém prohlížeči knihu nebo článek, který hledáte, a je dost možné, že jej někde na webu naleznete a budete si jej moci do své čtečky stáhnout (často i zadarmo).