Jak renovovat náš počítač

Výkony počítačů se v podstatě neustále zvyšují. Mohlo by se zdát, že každých pár let musíte koupit nový počítač. Tak to ale samozřejmě není. Pokud na něm neprovádíte náročné grafické úkoly či nehrajete nejnovější počítačové hry, vystačí vám i několik let starý počítač. Pokud ale ten váš začíná být opravdu pomalý a uvažujete tak o koupi nového, je dobré se zamyslet nad tím, zda nestačí jen renovovat některé jeho součásti. Následující článek vám ukáže, co by vám mohlo pomoci.

Zvýšení kapacity operační paměti RAM

U většiny počítačů můžete zvýšit velikost operační paměti sami. Pravděpodobně k tomu budete potřebovat manuál, kde zjistíte, o jaký typ paměti se jedná tak, abyste zakoupili ten správný typ. Zvláště u starších počítačů navýšení operační paměti přispěje k výrazně rychlejšímu výkonu počítače. Operační paměť počítače (RAM) je paměť, ve které jsou uložena data a programy, se kterými právě pracujeme. Čím je tedy větší, tím větší množství práce počítač zároveň zvládá.

Zvětšení úložného prostoru – pevného disku

Uvažujete-li o novém počítači, protože váš starý již nemá dostatečnou úložnou kapacitu, můžete jen k tomu starému přikoupit další pevný disk. Pokud máte stolní počítač, můžete si přikoupit další pevný disk. Pokud stolní počítač nemáte, lze zvýšit úložný prostor pomocí externích USB disků.

Zakoupení nové grafické karty

Máte-li pocit, že videa nebo počítačové hry běží příliš pomalu, mohlo by pomoci jen zakoupit novou grafickou kartu. Jen se pečlivě ujistěte, že kupujete tu správnou. A také, některé počítače mají grafickou kartu zabudovanou v základní desce počítače a její výměna nebude možná, pokud základní deska neobsahuje port pro připojení externí grafické karty.

Zakoupení USB rozbočovače

Většina externích zařízení, která připojujeme k počítači, je připojena pomocí USB slotů. Ale jejich počet je obvykle v počítači omezen. Takže když máme k počítači pomocí USB připojenou například klávesnici, zároveň tiskárnu, čtečku na paměťové karty či elektronickou čtečku, může se stát, že už žádný volný slot nebude k dispozici. Namísto toho, abychom vždy jedno zařízení odpojili, můžeme zakoupit USB rozbočovač (hub). V podstatě je to to samé, jako rozdvojka v elektrické síti.

Popsali jsme si několik jednotlivých kroků, které mohou vést k lepšímu výkonu našeho počítače. Vedle těchto hardwarových opatření také lze také učinit množství softwareových opatření. Ta přiblížíme v některém z dalších článků.

Tip: Výměnu počítačových komponent můžete samozřejmě provádět sami, ale vyžaduje to jistou znalost. Pokud s tím nemáte žádné zkušenosti, bude nejlepší, když svůj počítač zanesete do prodejny, kde jste jej koupili a necháte si výměnu udělat od profesionálů. Také k tomuto účelu můžete navštívit nějaký specializovaný počítačový servis.

Provozovatel:

M'am'aloca o.p.s.
info@mamaloca.cz
+420 774 650 198
Havelská 3, Štolmíř
282 01 Český Brod