Jak rychle a efektivně vyhledávat informace na internetu

Množství informací na internetu je dnes tak obrovské, že najít ty správné informace rychle a efektivně může být někdy problém. Následující článek jednoduše popíše, jak vyhledávání informací na internetu funguje a nabídne několik užitečných rad, jak s internetovými vyhledávači pracovat.

Jak funguje internetový vyhledávač

Internetové vyhledávače, jako jsou například Google, Bing, Yahoo (světové) nebo Atlas, Centrum, Seznam (české), používají automatické programy, tzv. indexovací roboty, které automaticky prochází jednotlivé webové stránky (a že jich jsou stovky miliónů) a sestavují si jejich index. Takže když zadáte do vyhledávače nějaký požadavek, vyhledávač nezačne prohlížet všechny webové stránky, které vašemu dotazu odpovídají, ale prohlídne si svou databázi. Proto je vyhledávání v internetových vyhledávačích tak rychlé (setiny vteřin).

Výsledky vyhledávání jsou seřazovány sestupně podle toho, jak nejlépe odpovídají vašemu zadanému dotazu.

Dobře zadaný dotaz do vyhledávače

Při vyhledávání se zpravidla používají hesla, lze zadávat dotazy i s diakritikou a velikost písmen nehraje roli. Pokud zadáte do vyhledávače dotaz složený z více slov, vyhledávač vám zobrazí všechny výsledky stránek, které odpovídají zadaným slovům. Pokud ale tato slova opatříte uvozovkami, vyhledávač vám zobrazí jen stránky, které obsahují pouze tento přesný výraz.

Dva praktické příklady:

Jak najít řemeslníka?

Pokud hledáte řemeslníka, nebo firmu, je nejlepší zadat název profese či druh práce a místo, kde ho hledáte. Například: „malíř pokojů Praha“. Je ale třeba si uvědomit, že na předních místech ve vyhledávači se zobrazí stránky, které si „uměly zaplatit“ za dobré umístění.

Pokud ale hledáte přímo konkrétního řemeslníka nebo firmu, je lepší použít klasický vyhledávač. A jestli chcete zjistit reference o dané firmě, nepište do dotazu například: „firma X reference“, ale „firma X hodnocení (nebo zkušenosti, reklamace,…)“. Pokud totiž zadáte jen reference, s velkou pravděpodobností se vám zobrazí jen ty, které si zadala sama firma. A ty moc objektivní nebudou.

Jak zjistit otevírací hodiny?

Chcete-li rychle zjistit, kdy má otevřeno nějaký úřad nebo obchod, musíte do vyhledávače zadat formální název instituce a otevírací hodiny. Například: „Městský úřad Praha 1 otevírací hodiny“.

A nezapomeňte: Nejdůležitější věcí při vyhledávání informací ve vyhledávačích je správná formulace dotazu, tj. toho, co chcete najít. I při vyhledávání na internetu platí: na hloupou otázku hloupá odpověď.

 

Tip: Zkuste vyhledávat v katalogu firem, jako je například firmy.cz, nebo zlatéstránky.cz, kde najdete aktuální informace o daných profesích.

Provozovatel:

M'am'aloca o.p.s.
info@mamaloca.cz
+420 774 650 198
Havelská 3, Štolmíř
282 01 Český Brod