Jak vybrat vhodný digitální fotoaparát

Součástí dnešních mobilních telefonů je často i fotoaparát. Pořizovat digitální fotky tak může dnes skoro každý. Skoro by se zdálo, že pořídit si samostatný digitální fotoaparát dnes už vůbec nemá smysl. Jenže kvalitní samostatné digitální fotoaparáty fotí pořád lépe. Pojďme se podívat, na co si dát pozor při výběru digitálního přístroje.

Klasický vs. digitální fotoaparát

Digitální fotoaparát funguje na stejném principu jako klasický analogový. Hlavní rozdíl je ale v tom, že používá digitální snímač – čip – namísto filmu reagujícího na světlo. Čím větší je tento snímač, tím více světla shromáždí a proto i vytváří kvalitnější fotografie.

Někteří výrobci digitálních fotoaparátů se ale v posledních letech soustředili především na výrobu co nejvyššího množství pixelů (tj. bodů, které tvoří snímek) na co nejmenších snímačích a kvalita obrazu se tak začala zhoršovat.

Při rozhodování, jaký digitální fotoaparát si pořídit, je proto lepší sledovat, jakou má přístroj velikost snímače (větší snímač je lepší) a hustotu pixelů (méně je lépe).

Úložná paměť

Digitální fotoaparáty ukládají vyfocené snímky na výměnné paměťové karty. Přístroj, o kterém případně uvažujete, by rozhodně měl takovou paměťovou kartu obsahovat. Nejběžnějším formátem paměťových karet jsou dnes CF (CompactFlash) karty a SD (Secure Digital) karty.

Pro vaše použití budou pravděpodobně lepší paměťové karty typu SD (jsou malé a relativně levné, mají značnou úložnou kapacitu a některé počítače dnes obvykle mají zabudované čtečky těchto karet, takže lze jednoduše přenést snímky z fotoaparátu do počítače).

Objektiv a displej

Fotoaparáty s větším LCD displejem jsou lepší, protože se jednak můžete podívat na snímek, který jste vyfotografovali, a také se na něm lépe ovládá samotný přístroj. Některé fotoaparáty mají i dotykový displej, ale jejich cena je vyšší.

Jistě využijete objektiv s větším zoomem (přiblížením). Dostatečný je zoom 4X či 5X. Nenechte se ale nachytat výrobci, kteří nabízejí digitální zoom (pouze zvětšuje výřez fotografované scény, kvalita obrazu je pak mnohem nižší). Při výběru se tak ptejte na optický zoom.

Před nákupem fotoaparát vyzkoušejte

Pokud jste se rozhodli digitální fotoaparát zakoupit, pečlivě si jej vyzkoušejte. A zodpovězte si následující otázky: Vypadá obrázek ostře a jasně? Pracuje přístroj dostatečně rychle? Drží se mi v ruce příjemně?

Tip: Samozřejmě můžete zakoupit digitální fotoaparát přes internet, ale pak si na výše uvedené otázky nebudete moci před nákupem odpovědět. Proto je nejlepší zajít do obchodu a vybrané přístroje si nejdříve vyzkoušet.

Provozovatel:

M'am'aloca o.p.s.
info@mamaloca.cz
+420 774 650 198
Havelská 3, Štolmíř
282 01 Český Brod