Jaký skener si pořídit?

Skener je užitečný pomocník, díky kterému si můžete uložit staré fotografie nebo dokumenty do svého počítače. Skenery jsou dnes cenově dostupné a nezabírají příliš mnoho místa. Na trhu jich najdete velké množství. Následující článek pomůže vybrat si ten správný.

Skener funguje na opačném principu než tiskárna. Při tisku dokumentů se převádí digitální soubor na grafický, který se následně vytiskne na papír. Skener naopak převádí grafickou informaci do digitální. 

Skenovat lze nejen věci na papíře, ale v podstatě cokoli: fotografie, umělecké výtvory či dokonce květiny. Specializované skenery dokonce mohou snímat i knihy, šeky nebo vizitky.

Tiskárna, skener, fax = 3 v 1

Pro většinu domácích uživatelů bude nejvhodnější zařízení, které kombinuje funkci tiskárny, skeneru a někdy i faxu. Stačí zvednout víko zařízení, vložit dokument, který chcete naskenovat, a zařízení převede dokument do digitální podoby, v níž se následně objeví na monitoru vašeho počítače.

Tip: Důležitým kritériem při výběru skeneru je skenovací rozlišení. Většina skenerů má rozlišení mezi 600 nebo 1200 dpi (množství bodů na jeden palec). Čím větší rozlišení, tím větší kvalita naskenovaného snímku.

Pro textové dokumenty postačí rozlišení 600 dpi, pro skenování fotografií je lepší větší rozlišení.

Skenery pro profesionály

Máte-li v úmyslu skenovat umělecká díla či fotografie ve vysokém rozlišení, pak by pro vás měl být vhodnou volbou samostatný, plochý skener. Jeho rozlišení je mnohem větší než v případě skeneru s tiskárnou (4800 dpi a více).

Ten, kdo by chtěl digitalizovat staré negativy, měl by zvážit zakoupení filmového skeneru. Tyto skenery obvykle nemohou skenovat klasické dokumenty (na papíře), ale jen malé formáty filmových snímků. Jejich rozlišení je pak ještě větší, 7200 dpi a více. Takové skenery už jsou ale poměrně drahé. Pokud si chcete nechat zdigitalizovat jen pár filmů, investice se vám určitě nevyplatí.

Zapojení skeneru

Skener především musíte k počítači připojit, ať už pomocí USB kabelu nebo síťového připojení. A pak postupovat podle návodu, který se vám po zapojení spustí na monitoru. Skenovat lze do různých formátů jako je JPG, PDF či TIFF. Naskenované dokumenty pak můžete upravovat v editačních programech (obvykle je nějaký dodáván i se skenerem).

Tip: Existují programy, které umí rozpoznat naskenovaný text, takže je možné text v počítači dále upravovat.

Provozovatel:

M'am'aloca o.p.s.
info@mamaloca.cz
+420 774 650 198
Havelská 3, Štolmíř
282 01 Český Brod