Jaký počítač potřebuji?

Pořídit si dnes osobní počítač můžete nejen ve specializovaných prodejnách, objednat si jej přes internet, ale třeba i při nákupu v supermarketu. Následující článek vám pomůže vybrat si ten správný.

Před samotným zakoupením počítače je třeba si ujasnit, k čemu jej budete využívat a kolik si za něj můžete dovolit zaplatit.

Netbook? Stolní počítač? Laptop?

Nejlevnější variantou počítače je pořízení netbooku, malého a lehkého přenosného počítače s omezenou úložnou pamětí. Pokud si nepotřebujete ukládat fotky, videa či hudbu na vlastní harddisk a máte dobré připojení k internetu, kdykoli jej budete potřebovat, může to být pro vás dobrá volba.

Pořídit si netbook lze už od 6 tisíc Kč. Je třeba si ale uvědomit, že uživatelský komfort je nižší, protože klávesnice i obrazovka mají malé rozměry. To nemusí vyhovovat každému, zvláště, chcete-li počítač využívat častěji a na delší práci.

Proto znovu zvažte, k čemu přesně budete počítač potřebovat. Pokud potřebujete mít počítač jen na jednom místě, doma nebo v kanceláři na stole, bude pro vás lepší volbou stolní počítač, ke kterému jsou samostatně připojeny monitor, klávesnice a myš.

Výhodou stolního počítače je fakt, že jej můžete snadněji modernizovat (zlepšit jeho výkon) a například, když vám nebude vyhovovat velikost monitoru, tak si k němu připojit větší.

Celou počítačovou sestavu pořídíte již od 9 tisíc Kč. Při vybírání stolního počítače ale mějte na paměti, že nabízená sestava nemusí obsahovat monitor, klávesnici, myš a operační systém. Celková cena pak může narůst o několik tisíc.

Máte na stole málo místa? Chcete počítač používat na různých místech? Pak je pro vás ideální volbou laptop (také označovaný jako notebook). Jedná se o přenosný počítač s podobným výkonem jako stolní počítač. Na rozdíl od netbooku má větší monitor i klávesnici. Mobilita ale není zadarmo a laptopy jsou tak obecně dražší než stolní počítače.

Tip: Ušetřit při nákupu počítače můžete zakoupením staršího výrobku. Je třeba ale pečlivě vybírat u prověřených prodejců a vždy trvat na záruce za zakoupený přístroj. Cena počítače bude nižší, ale jeho životnost může být kratší.

Výkon

Ukázali jsme si tři základní typy počítačů. Nyní je třeba zvážit, k čemu přesně budete počítač využívat. Čím větší výkon počítače potřebujete, tím vyšší jeho cena bude.

Při zpracovávání videa nebo hudbu je důležitý výkon počítačového procesoru (řídící jednotka počítače). Budete-li pracovat ve stejnou dobu s více programy, je důležité mít dostatek operační paměti (místo, kde jsou uložena data a programy, se kterými právě pracujeme).

Pokud chcete hrát počítačové hry, je nezbytná kvalitní grafická karta (tvoří obraz, který vidíme na monitoru).

Obecně lze shrnout, že je dobré zakoupit takový počítač, který bude o něco výkonnější, než si myslíme, že budeme potřebovat.

Tip: Před tím, než učiníte definitivní rozhodnutí, jaký typ a jak výkonný počítač zakoupíte, je dobré si jej „naživo“ vyzkoušet. U dobrých prodejců by to neměl být problém. V supermarketu pro to ale nejspíš nebude vhodná příležitost.

Provozovatel:

M'am'aloca o.p.s.
info@mamaloca.cz
+420 774 650 198
Havelská 3, Štolmíř
282 01 Český Brod