Mobilní telefony a smartphony

Mobilní telefony přinesly na přelomu tisíciletí revoluci v komunikaci. Zavolat si můžete prakticky odkudkoli komukoli. Moderní mobilní telefony dnes dokonce umožňují práci „online“ a do určité míry nahrazují klasické počítače.

Následující článek vám představí rozdíl mezi klasickým mobilním telefonem a chytrým mobilním telefonemsmartphonem a pomůže vám ujasnit si, jaký typ přístroje si pořídit.

„Chytrý“ nebo „hloupý“ telefon?

Základní rozlišení mezi mobilními telefony je v typu ovládání přístroje. Mobilní telefon může mít klasickou klávesnici, nebo dotykový displej.

Klasický „hloupý“ telefon lze využít k základním operacím, jako je volání a psaní SMS zpráv. Smartphone, neboli chytrý telefon, umožňuje navíc práci s mnoha aplikacemi a tím tak rozšiřuje možnosti využití telefonu. Výhodou smartphonů je také obvykle větší displej, nevýhodou pak nižší výdrž baterie

Pokud od svého telefonu vyžadujete jen základní funkce (telefonování a psaní SMS zpráv) a upřednostňujete delší výdrž baterie, bude pro vás klasický mobilní telefon lepší volbou. Ceny klasických mobilních telefonů se pohybují od 1000 Kč výše.

Tip: Na trhu jsou k dispozici také mobilní telefony uzpůsobené pro seniory – mají velké klávesy, dobře čitelný displej a další funkce umožňující snadné ovládání. Přehled takových telefonů naleznete po kliknutí na tento odkaz.

Smartphony obsahují operační systém (fungují tak jako malé počítače) a umožňují využívat obrovské množství aplikací  – např. zpracování fotek, TV vysílání, přístup k sociálním sítím (Facebook či Skype), navigaci GPS, kancelářské aplikace a v neposlední řadě také hry.

Velkou výhodou smartphonů je možnost práce online (připojit se k internetu). Cena internetového připojení do mobilu závisí na tom, zda budete používat 3G připojení nebo WIFI.

Cena chytrý telefonů se pohybuje od 3 tisíc Kč výše.

Jaký je rozdíl mezi 3G a WIFI připojením?

Všechny smartphony umožňují připojení přes 3G síť, což je zjednodušeně řečeno vlastní připojení telefonu k internetu. Jde o rychlé a stabilní připojení.

Druhou možností, jak se připojit k internetu, je využití WIFI připojení, které funguje stejně jako WIFI, které znáte z domova nebo práce (připojení přes rádiové vlny).

Použití WIFI připojení je obvykle zadarmo (pokud není, budete na to upozorněni dopředu). Použití 3G připojení je zpravidla limitováno množstvím dat, které je dáno smlouvou s poskytovatelem služby. Cokoli navíc je pak zpoplatněno zvlášť.

Pokud si příliš nerozumíte s počítačem, pravděpodobně si nebudete rozumět ani s chytrým telefonem. Nejlepší volbou při výběru mobilního telefonu tak pro vás bude ten klasický.

Tip: Cena chytrých telefonů se pohybuje od 3 tisíc Kč výše. Telefonní operátoři vám mohou za podpis smlouvy poskytnout telefon i zadarmo. Je ale třeba si předem řádně ujasnit, zda se vám nabízený tarif nakonec vyplatí.

Provozovatel:

M'am'aloca o.p.s.
info@mamaloca.cz
+420 774 650 198
Havelská 3, Štolmíř
282 01 Český Brod