Netiquette aneb Síťová etiketa

Spojením dvou anglických slov network (síť) a etiquette (etiketa) vzniklo něco, co se označuje jako síťová etiketa (netiquette). Jde o soubor pravidel a doporučení, kterými bychom se měli řídit při svých aktivitách na internetu. Například, když komentujete články či fotografie na nějakém serveru nebo na sociálních sítích. Podívejme se společně, jaká ta doporučení a pravidla jsou.

Jednotlivé sociální sítě nebo webová fóra mají také svá závazná pravidla, kterými je dobré se řídit. Pokud je nedodržujete, můžete být správci takových stránek napomenuti, případně vám může být dokonce zrušeno členství.

Desatero síťové etikety

  1. Vyvarujte se osobních útoků. Můžete s něčím nesouhlasit, ale není třeba kvůli tomu druhým vyhrožovat.
  2. Nespamujte – tj. nepište opakovaně to samé, nebo nevkládejte opakovaně stejnou reklamu. Většina webu má přísná pravidla, kdy a jak lze dělat něčemu reklamu.
  3. Pište stručně a jasně.
  4. Nepoužívejte počítač někoho jiného, pokud vám k tomu nedal souhlas.
  5. Nezapomeňte, že vaše příspěvky jsou veřejné. Pokud nejde o nějakou uzavřenou síť, může si je přečíst kdokoli, třeba i váš zaměstnavatel.
  6. Nikdy nezveřejňujte osobní údaje někoho jiného, pokud vám k tomu nedal souhlas.
  7. Držte se tématu. Je zbytečné psát o fotbale na fóru, kde se řeší filmy.
  8. Neočekávejte, že ostatní uživatelé odvedou práci za vás. Například, když hledáte technickou pomoc, neptejte se na otázky, na které si můžete odpověď najít sami – třeba v online nápovědě nebo si ji vygooglovat.
  9. Nevkládejte texty, fotografie či videa chráněné autorským právem, jež nevlastníte.
  10. Poslední slovo při prosazování pravidel na daných webových stránkách má jejich správce nebo moderátor.

Užitečné tipy

Většina stránek má sekci určenou pro nově příchozí nebo začátečníky, kde najdete pravidla, kterými byste se měli na daných stránkách řídit. Obvykle jsou součástí podmínek užití, které musíte odsouhlasit, když si vytváříte vlastní účet na dané stránce.

Mají-li stránky tzv. FAQ (angl. frequently asked question = často kladné dotazy), podívejte se do této sekce, když potřebujete s něčím poradit. Obsahuje nejčastěji kladné dotazy a odpovědi na ně. Teprve, když požadovanou pomoc, nebo odpověď nenajdete, obraťte se na správce stránek či další uživatele.

Provozovatel:

M'am'aloca o.p.s.
info@mamaloca.cz
+420 774 650 198
Havelská 3, Štolmíř
282 01 Český Brod