Online nakupování

Pořídit se zájezd k moři či koupit novou ledničku lze během pár minut z pohodlí domova. Stačí k tomu jediné – počítač s připojením k internetu. Rozvoj internetu tak přinesl revoluční změnu i v nakupování. Jak najít správný a důvěryhodný elektronický obchod (e-shop) a bezpečně platit přes internet?

Pořídit se zájezd k moři či koupit novou ledničku lze během pár minut z pohodlí domova. Stačí k tomu jediné – počítač s připojením k internetu. Rozvoj internetu tak přinesl revoluční změnu i v nakupování. Jak najít správný a důvěryhodný elektronický obchod (e-shop) a bezpečně platit přes internet?

Jak vybrat správné zboží za nejlepší cenu?

Nejjednodušším způsobem, jak najít výrobek, který si chci koupit, je zadat jeho název do vyhledávače cen. Můžete vyzkoušet například následující vyhledávače Zboží.cz, Heureka.cz případně Hledejceny.cz. Vyhledávač prozkoumá všechny internetové obchody. Vyhledávat a porovnávat můžete podle několika kritérií: ceny (od nejlevnějšího výrobku k nejdražšímu), stáří výrobku (jestli je nový, nebo bazarový), dostupnosti výrobku (na skladě či na objednávku), a podle způsobů platby a doručení.

Jak poznat dobrý e-shop?

Obrovské množství e-shopů nabízí nepřeberné množství zboží, ale s jejich narůstajícím množstvím roste i riziko, že narazíte na podvodné nebo neseriózní obchodníky. Každý e-shop by tak měl splňovat následující kritéria: transparentnost (na webových stránkách by měly být uvedeny kontaktní údaje (e-mail, telefon a adresa), popis zboží včetně fotografií, cena zboží (včetně nákladů na přepravu) a konečně obchodní podmínky (způsob platby, možnost odstoupit od smlouvy).

Jak minimalizovat riziko?

Našli jste nabídku na zboží, které je oproti konkurenci neskutečně levné? Dost možná jde o podvod. Buďte velmi obezřetní!

Riziko podvodu při nákupu přes internet minimalizujete tím, že nebudete za zboží platit dopředu, ale až při jeho doručení.

Platby online

Způsobů, jak zaplatit za zboží na e-shopu je hned několik. Jak už jsme zmínili, nejbezpečnější je platba při převzetí – tzv. na dobírku. Ne vždy to je ale možné. Zaplatit můžete také kartou (je to nejlevnější – bez poplatků a nejrychlejší). Při platbě kartou zadáváte údaje, které jsou na ní uvedené (číslo karty, platnost karty a třímístný číselný kód ze zadní strany karty).

Pozor: Svou platební kartu bedlivě ochraňujte – údaje na kartě stačí k provedení online platby!. V případě ztráty nebo odcizení kartu okamžitě nechte bankou zablokovat!

Při platbě kartou vždy zkontrolujte, že hlavička internetového prohlížeče začíná https (tím je zaručené šifrování přenosu dat, tj. nikdo cizí nemůže sledovat „přenášené“ údaje). Pokud tomu tak není, jedná se o podvodné stránky!

Dalšími možnostmi, jak zaplatit za zboží v e-shopech je klasický převod z účtu a konečně je možné za některé služby možné platit SMS platbou.

Nakupování na internetu má svá rizika, z nichž ta největší jsme si ukázali, ale i velké výhody. Takové srovnání s konkurencí, jaké poskytuje internet, v kamenném obchodě nenaleznete. A co potom ušetřený čas za cestu! Hlavními pravidly jsou obezřetnost a dobrá informovanost.

Tip: Nezapomeňte – při nákupu v e-shopu máte právo zboží do 14 dnů vrátit, a to bez udání důvodu!

Tip: Existují webové stránky, které porovnávají kvalitu e-shopů. Porovnání provedete například tak, že do vyhledávače zadáte „porovnání online shopů“.

Provozovatel:

M'am'aloca o.p.s.
info@mamaloca.cz
+420 774 650 198
Havelská 3, Štolmíř
282 01 Český Brod