Internetové bankovnictví

Internetové bankovnictví umožňuje správu vašeho účtu z pohodlí domova prostřednictvím počítače nebo chytrého telefonu – smartphonu, aniž by bylo nutné chodit na pobočku. V článku se podíváme, jak internetové bankovnictví funguje a jak se vyvarovat bezpečnostních rizik.
A aby toho nebylo málo, podíváme se i na další služby online, které umožňuje Česká pošta.

Internetové bankovnictví

Vedle pohodlné správy vašeho bankovního účtu, internetové bankovnictví umožňuje i neustálý dohled nad vaším účtem. Z pohodlí domova (ale vlastně z jakéhokoli místa s připojením k internetu) můžete platit za složenky, nastavit si trvalý příkaz či provést převod z účtu.

Internetové bankovnictví (které de facto šetří čas vám i bance) obvykle bývá levnější, než klasický účet.

Jak si účet založit?

Zřízení internetového bankovnictví umožňují prakticky všechny banky. Při zakládání účtu v bance je nutné požádat i o založení internetového bankovnictví. V bance dostanete uživatelské jméno a certifikační kód. Poté si na příslušné webové stránce aktivujete svůj účet pomocí prvního přihlášení.

Bezpečnost

Bezpečnostní rizika při používání internetového bankovnictví existují. Všechny banky, které nabízejí internetové bankovnictví, se jej snaží maximálně zabezpečit. Ale i vy sami musíte dodržovat některá pravidla.

Důležité je sledovat, že při spojení s vaším účtem, je používán protokol SSL (zamezuje tomu, aby přenos dat mohl sledovat někdo neoprávněný). Webová adresa ve vašem prohlížeči tak musí začínat https.

Většina bank při provádění peněžních operací přes internetové bankovnictví zasílá na váš telefon jednorázové heslo, kterým operaci potvrdíte. Je to poměrně účinný nástroj zvyšující bezpečnost internetového bankovnictví.

Pozor: Nikdy nereagujte na podezřelé e-maily, které vás vyzývají k zadání přístupových údajů k internetovému bankovnictví či číslo platební karty! Své přístupové údaje nikomu nesdělujte!

Služby online České pošty

Věděli jste, že můžete poslat klasický dopis svému známému rovnou z počítače? Zní to jako nesmysl? Česká pošta takovou službu umožňuje na stránkách postservis.cz.

Zde se zaregistrujete a pak už můžete elektronicky podávat listovní zásilky. Ty pak pošta vytiskne, vloží do obálky a odešle na požadovanou adresu, nejen po České republice, ale po celém světě.

Česká pošta nabízí i další e-služby. Jejich přehled najdete na webových stránkách zde.

Tip: Přes internetové bankovnictví můžete provádět i další operace, například dobíjení SMS kreditu či uzavírání pojištění nebo sjednávání půjček. V pohodlí domova a pomocí několika kliků se ale některé nabídky mohou zdát lákavější, než ve skutečnosti jsou. Dobře si rozmyslete, zda nabízenou službu banky opravdu využijete.

Provozovatel:

M'am'aloca o.p.s.
info@mamaloca.cz
+420 774 650 198
Havelská 3, Štolmíř
282 01 Český Brod