Hledání zaměstnání online
Ekonomická situace v posledních letech nejen v České republice není dobrá a nezaměstnanost je u nás v novodobé historii nejvyšší. Přesto je možné práci najít, a to dokonce na internetu. Přečtěte si několik rad, jak na internetu najít vhodné zaměstnání
Vytvoření online životopisu
Mnozí zaměstnavatelé vyžadují zaslání životopisu a stejně tak to vyžadují webové pracovní portály – jak si hned ukážeme. Navrhnout a vytvořit si dobrý životopis na počítači může přispět k větší šanci získat hledanou práci.
Jak to udělat, aby si zaměstnavatel vůbec můj životopis přečetl?
Mnozí zaměstnavatelé dostávají stovky životopisů na jednu pozici a nejsou tak schopni všechny důkladně pročíst. Někteří zaměstnavatelé proto používají speciální software, který v zaslaných životopisech vyhledává pro ně relevantní klíčová slova.
Proto vedle dobré formální a jazykové úpravy svého životopisu zvažte, zda nabízená pozice odpovídá vašim dosavadním pracovním zkušenostem. Stručně řečeno: podívejte se na svůj životopis očima personálního manažera. Má můj životopis logickou strukturu, a je z něj vidět, proč se na danou pozici hlásím? Pokud si odpovíte ano, pak neváhejte a zkuste práci získat!
Alternativní možnosti
Vedle klasické cesty zaslání životopisu zkuste využít i sociální média, například Facebook, kde můžete nejen svým přátelům dát vědět, že hledáte práci. Zároveň na Facebooku můžete najít stránky, které se specializují na některou profesi, kde si zaměstnavatelé, i ti, kteří hledají práci, vyměňují informace.
Existuje i sociální síť pro profesionály – Linkedin, která může být užitečným nástrojem pro ty, kteří pracují na volné noze. Umožňuje vytvoření profilu s pracovními zkušenostmi a nabízí přímé propojené se zaměstnavateli. Více o Linkedinu naleznete po kliknutí na tento odkaz.
Pracovní portály
Jak napsat online životopis jsme si ukázali. Proto se můžeme nyní podívat na pracovní portály, které nabídky zaměstnání zveřejňují. Na internetu najdete množství pracovních portálů, kde se můžete zaregistrovat, vložit svůj životopis a aktivně vyhledávat práci.
Při hledání pracovních portálů využijte vyhledávač. Například se jedná o Job.cz, Monster.cz, Práce.cz či Jobpilot.cz.
Vedle obecných pracovních portálů existují i pracovní portály zaměřené na konkrétní profese. Jenom namátkou, například Perspektiva.cz se zaměřuje na sektor IT, TravelJobs.cz na oblast cestovní ruchu. Zkuste profesi, kterou hledáte, zadat do vyhledávače. Dost možná naleznete i pro tento obor specializovanou webovou stránku.
Ukázali jsme si několik tipů, jak efektivně přistupovat k hledání práce na internetu. Ne všichni zaměstnavatelé ale inzerují práci online, proto nespoléhejte jen na internet a zkuste hledat práci i klasickým způsobem. Přejeme vám hodně štěstí!
Tip: Nevíte si rady, jak životopis správně vytvořit? Podívejte se, jak to dělají profesionálové. Například na webových stránkách Dobrápráce.cz najdete užitečné rady a vzory životopisů.
Tip: Někteří zaměstnavatelé pracovní pozice nemusí inzerovat, ale rovnou prohledávají online životopisy, z kterých si vybírají. Dejte tedy o sobě vědět a mějte na pracovních portálech umístěný svůj online životopis. Nezapomínejte ale, že informace v něm uvedené mohou „zastarávat“, a proto jej pravidelně aktualizujte.